W dniu 19.10.2018 r. Ognisko Bielany wraz z dziećmi i młodzieżą z  Klembowa, Komorowa, Bielina, Porządzia i Zabrodzia wyruszyło na 3-dniową wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego organizowaną przez Towarzystwo Teatralne "Kurtyna" w ramach realizacji programu "Kuźnia kreatywności". Po 5-ciu godzinach podróży przybyliśmy do perły architektury renesansowej - zamku w Baranowie Sandomierskim, nazywanym kiedyś "małym Wawelem" położonym w nizinie dolnej Wisły, otoczonym 14-hektarowym użytkowym parkiem. Praktycznie, po przyjeżdzie i zakwaterowaniu w zamkowym hotelu każdą godzinę mieliśmy pieczołowicie zagospodarowaną. I tak:

w piątek: obiad, zajęcia łucznicze, kolacja, warsztaty filmowe, dyskoteka,

w sobotę: śniadanie, zwiedzanie zamku, zwiedzanie zbrojowni, nauka gry w golfa na prawdziwym polu golfowym, lekcja savoir vivre przy stole w zamkowych komnatach, Qest- gra strategiczna-szukanie skarbu, warsztaty filmowe, obiad, taneczna podróż przez świat, zabawy plebejskie, kolacja, pamiątkowy rysunek, warsztaty filmowe, zabawa i tańce integracyjne,

a w niedzielę: przejazd do Sandomierza, zwiedzanie Starego Miasta, przejście trasą podziemną, obiad w resteuracji i powrót do Warszawy. 

W czasie tego wyjazdu rzetelnie pracowaliśmy, gdyż naszym głównym zadaniem było nagranie teledysku. Zdradzimy tajemnicę, że 120 osób tańczy w nim walca. 

Czas ten spędzaliśmy z fajnymi ludźmi- nowo poznanymi kolegami i koleżankami, naszymi wychowawcami i instruktorami z Towarzystwa Teatralnego Kurtyna-niezwykle zaangażowanymi i uważymi oraz sympatycznymi animatorami z zamku.

Nie mieliśmy kiedy pobuszować po przepięknych pokojach, w których spaliśmy, wrażenie na nas robiło spożywanie wspaniałych posiłków w zamkowych komnatach.

Wyjazd ten był niesamowitą przygodą- po prostu  na te 3 dni przeniesliśmy się w inne czasy. Warto dodać, że Zamek w Baranowie wykorzystano przy kręceniu znanego serialu "Czarne Chmury". Był tam siedzibą hetmana Jana Sobieskiego. To ze schodów na baranowskim dziedzińcu, w pamiętnej scenie zbiegała Anna do pułkownika Dowgirda. Innymi znanymi filmami tutaj kręconymi były: "Barbara Radziwiłłówna" i "Klejnot wolnego sumienia".

Zamek posiada niezwykłą akustykę, którą w lecie prezentuje przewodnik. Otwarcie okna w komnacie powoduje, że szum zza okna (np. fontanny) jest kilka razy głośniej słyszalny w przeciwległej ścianie. Fakt ten wykorzystywał powojenny właściciel - zakład Siarkopol i za swoich najlepszych czasów sprowadzał do zamku na występy muzyków, kompozytorów i artystów z całego kraju, bez względu na koszty!

Przed elewacją frontową rosną osobliwe drzewa - tulipanowce, na pewno w maju i czerwcu można zobaczyć jak rosną na nich tulipany. 

Może uda nam się tam jeszcze wrócić.