W sobotnie popołudnie wspólnie z dziećmi wybraliśmy się na uroczyste odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Gwoli przypomnienia sylwetki, tudzież krótkiego zaprezentowania postaci wpisujemy to co Hanna Gronkiewicz- Waltz, Prezydent Warszawy napisała w zaproszeniu na uroczystość:

„Witold Pilecki (1901-1948) ochotnik do Auschwitz, symbol patriotyzmu i bezmiernego poświęcenia. Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1995) z nadania prezydenta RP Lecha Wałęsy i Orderu Orła Białego (2006) z nadania prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego (2008) podpisał marszałek Senatu RP Bogdan Borusiewicz, a awans do stopnia pułkownika (2013) minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wierzymy wszyscy, iż doczesne szczątki Witolda Pileckiego zostaną odnalezione i uroczyście pochowane w panteonie Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie”.

Oczywiście o rotmistrzu można by pisać całymi stronami, ale nie pozwala nam na to forma artykułu. Chcemy dodać od siebie, że rotmistrz Witold Pilecki był wzorem bohatera, postacią zawsze godną do naśladowania i upamiętniania. Stąd postanowiliśmy zabrać naszych podopiecznych, aby poza szkołą miały możliwość zetknąć się z historią największego bohatera XX wieku w Polsce.

Pomnik rtm. Witolda Pileckiego stoi na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną). Lokalizacja monumentu nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego.