Teatr kojarzony jest z wytwornością, z wyjściem niezwykłym. Tę szczególną sytuację podkreślamy zarówno strojem jak i zachowaniem. Ubieramy się elegancko- w ten sposób wyrażamy szacunek dla sztuki, aktorów i pozostałych pracowników teatru. Choć nie jest to wymóg bezwzględny, do teatru wypada ubrać się nieco odświętnie. Dżinsy i koszula w kratę raczej nie pasują do tego miejsca.

Jeżeli się spóźniliśmy, należy liczyć się z tym, że możemy nie zostać wpuszczeni na salę przed antraktem (z fr. entr'acte – przerwa między aktami przedstawienia teatralnego, opery, częściami koncertu muzycznego). Jeżeli jednak wchodzimy już na widownię, starajmy się zrobić to jak możliwie cicho i zamiast przeciskać się między rzędami do swojego miejsca, lepiej zająć jakieś puste z brzegu (o ile jest to możliwe).

W teatrze lub kinie przechodząc do swojego miejsca zwracamy się twarzą do siedzących w tym samym rzędzie osób (idziemy odwroceni tyłem do ekranu lub widowni).

Przed rozpoczęciem widowiska publiczność powinna się wyciszyć (sygnałem do tego jest najczęściej przygaszenie światła)- należy bezwzględnie wyłączyć telefon komórkowy, niedopuszczalne są jakiekolwiek rozmowy, ponieważ będzie to przeszkadzało naszym sąsiadom. Z wszelkimi uwagami trzeba zaczekać do końca sztuki.

Podczas trwania spektaklu nie można jeść ani pić.

W trakcie przedstawienia najwięcej problemów sprawia nam to, kiedy można klaskać. Otóż, w zasadzie na zakończenie i przed antraktem czyli oklaskami czekamy aż do zakończenia przedstawienia, ewentualnie do przerwy między poszczególnymi  częściami sztuki.

Zdarza się, iż szczególnie zachwyceni widzowie biją brawo podczas trwania spektaklu, jednak tu opinie są podzielone. Wydaje się, że takie oklaski rozpraszają aktorów.

Gwizdy są absolutnie niedopuszczalne, nawet jeśli wyrażają zachwyt. Gdy uznamy, że spektakl nas rozczarował, możemy to wyrazić jedynie brakiem oklasków.

Z sali wychodzi się dopiero po opadnięciu kurtyny lub jeżeli jej nie ma, po opuszczeniu przez aktorów sceny.

Czego powinniśmy wymagać od siebie i innych w kinie ?-zobacz film:

 https://www.youtube.com/watch?v=RLjoaHyh7Y0

Uwaga:

Poniżej aktualizacja terminów udziału w projekcie:

http://centrumwspieraniarodzin.pl/dzialania/strefa-ognisk/ognisko-bielany/36-informacje/10517-zasady-i-zaproszenie-do-udzialu-w-projekcie-edukacyjnym-savoir-vivre-na-co-dzien

 

Materiał tekstowy opracowano na postawie:

„ABC dobrego wychowania czyli to, co każdy wiedzieć powinien „ (Anna Skrzeszewska, Justyna Nojszewska)

„Księga dobrych manier”, wydawnictwo EMKA, Warszawa 2005

„Savoir-vivre na co dzień” (Agnieszka Sakowicz)