Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Czas, w którym ludzie stają się dla siebie milsi, serdeczniejsi, chętniej pomagają innym, potrafią się zatrzymać, chociaż na chwilę.

W naszym Ognisku przygotowanie „Wigilijnego” spotkania zawsze było ważne. W tym roku stało się ono jeszcze bardziej wyjątkowe, z powodu tego, że do wspólnego świętowania zaprosiliśmy również rodziców i rodzeństwa naszych podopiecznych.

Pomysł na taką formę spędzenia Wigilii Ogniskowej zaczerpnęliśmy od Ogniska Gocław i śmiało możemy polecić każdemu Ognisku, czy innej placówce wsparcia dziennego skorzystanie z tej dobrej praktyki!

I tak oto 10 grudnia w sobotę spotkaliśmy się wraz z rodzinami dzieci i młodzieży z naszego Ogniska. Najpierw przez półtorej godziny wszyscy dzielnie pracowaliśmy w czterech sekcjach (grupach): kuchennej, którą dowodziła ciocia Grażyna, artystycznej z wujkiem Karolem na czele, plastycznej z ciociami Kasią i Marzeną i konkursową z ciocią Patrycją.

Każda z grup spisała się znakomicie, dzięki czemu powstały fantastyczne dania (sekcja kulinarna działała już od czwartku), program artystyczny, rękodzieła, które sprzedamy na Gwiazdce Sieleckiej oraz kilka konkursów rodzinnych.

Uroczysty finał rozpoczęliśmy o 14:30. Doszli do nas rodzice, którzy nie mogli być wcześniej – przynieśli przepyszne ciasta i owoce. Ciocia Jola złożyła życzenia świąteczne, wszyscy podzieliliśmy się chlebem (w naszym Ognisku dzielimy się chlebem, a nie opłatkiem).

Kolejną innowacją dla naszego Ogniska była forma kolacji – w tym roku zrobiliśmy „szwedzki stół”, co również okazało się dobrym pomysłem. Dzięki temu chętniej ze sobą rozmawialiśmy i nie było problemu z brakiem miejsc siedzących :)

Po kolacji udaliśmy się na dużą salę, gdzie obejrzeliśmy improwizację przygotowaną przez sekcję artystyczną. Dosyć nietypowo – znaleźliśmy się w sądzie, gdzie odbywał się proces Królowej Śniegu oskarżonej o uprowadzenie Kaja. Na koniec młodzi aktorzy zaśpiewali piosenkę „Kaj uprowadzony” z kabaretu Potem – brawurowy tekst i zaskakujące wykonanie :)

Dzieci z sekcji konkursowej przeprowadziły dwa konkursy – jeden dla rodziców, którzy sprawdzali, w jakim stopniu zwracają uwagę na to, w co się ubierają ich partnerzy, a drugi na umiejętność pakowania prezentów... Czyli wybranego członka drużyny :)

Było również kolędowanie oraz... Wizyta Świętego Mikołaja! Każdy wychowanek dostał prezent, zgodny z jego zasługami, czyli tym, jak pracował w Ognisku. Dla Świętego Mikołaja zaśpiewał piosenkę tata naszych podopiecznych. Do zobaczenia za rok :)

Na sam koniec rodzice i dzieci pomogli nam posprzątać Ognisko, co było bardzo miłe i pokazało, że zależy im na wspólnym spędzaniu czasu oraz na miejscu – Ognisku Mokotów. Cały dzień spędziliśmy w sympatycznej atmosferze, a nasze rodziny po raz kolejny pokazały nam, jak wielka siła w nich drzemie :)