Planszówki na Narodowym-Ognisko Bielany
Dużo pracy włożyliśmy w to, żeby zmobilizować młodzież do sobotniego wyjścia na Stadion Narodowy i wzięcia udziału w wydarzeniu „Planszówki na Narodowym”.
W dobie komputeryzacji i wszechobecnych różnych gier wirtualnych, planszówki schodzą na dalszy plan i wydają się dzieciakom nudne i staroświeckie. Mimo to udało nam się spędzić ten dzień bardzo aktywnie. Na imprezie spotkali się zarówno doświadczeni gracze jak i zupełni nowicjusze w temacie gier planszowych. My też sprawdziliśmy swoje siły, zwiedzając wszystkie game-roomy. Oprócz popularnych, dobrze znanych gier mieliśmy okazję poznać też różne nowości. Dziewczyny chętnie testowały gry logiczne oraz rodzinne, a nasz rodzynek Jakub te o tematyce sportowej. Czas upłynął nam szybko na dobrej zabawie. Było mnóstwo śmiechu i zdrowej rywalizacji. Dzień zakończyliśmy z radością, ponieważ udało nam się zdobyć zestaw gier do Ogniska.
Jaka jest przewaga tradycyjnych gier planszowych nad komputerowymi ? Realny kontakt z drugim człowiekiem, emocje i interakcje, jakie towarzyszą spotkaniu dwóch czy większej grupy osób przy grach planszowych, nauka komunikacji. Nie mówimy tu oczywiście o wielkich turniejach szachowych, przy których kamienna twarz czy zimna krew jest elementem rozgrywek- choć- przyznamy, że to też wymaga treningu tych umiejętności. Tymczasem samotne siedzenie przed komputerem, sprawia, że zapominamy o emocjach – bądź z drugiej strony na to patrząc, gracza teoretycznie nic nie ogranicza i reaguje np. nieadekwatnie do sytuacji. Dzieci i młodzież przed komputerem doznają złudnego poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie nie zdają sobie sprawy jak wiele tracą.
Oczywiście, najlepszą strategią rozwoju byłby „złoty środek”- dlatego w Ognisku propagujemy gry planszowe min. po to, aby wyrwać dzieci z wirtualnego świata, tworzyć im warunki do spotkania z drugim człowiekiem oraz uczyć zasad współrywalizacji według zasad fair-play.