Któż z nas jako dziecko nie wpadał w zachwyt, kiedy dorosły siadał z nim wygodnie i czytał baśniowe historie o odległych krainach, wspaniałych postaciach i niesamowitych wyczynach?
Pracując z dziećmi, doświadczamy kształtującego się emocjonalnie i osobowościowo człowieka, który – podobnie jak wielu dorosłych – nie potrafi zrozumieć relacji, w jakich funkcjonuje i pogodzić się z losem, jaki go spotyka. Jak mówić dzieciom o śmierci, alienacji, rozstaniu, skoro sami dorośli nie potrafią towarzyszyć innym dorosłym w traumatycznych doświadczeniach?
Lekarstwem na rozpacz po utracie ukochanego zwierzątka nie jest kupno nowego, a wsparcie i towarzyszenie w żałobie, które pozwala iść dalej. Agresja nie rozwiąże problemu przemocy, tak jak ucieczka nie rozwiązuje problemów, przed którymi staramy się uciec. Tylko jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego rodzice się rozwodzą, skoro oni sami kiepsko radzą sobie z tym rozstaniem? Jakiego używać języka, żeby dotrzeć z przekazem i być zrozumianym?
Tu przychodzi nam z pomocą magia bajek. Bo jeśli realne problemy i relacje przeniesiemy w świat wyimaginowanych postaci, możemy na nie spojrzeć z dystansu. Możemy rozmawiać z dzieckiem w niezagrażający sposób, nazywać to, co dzieje się z postaciami i starać się wspólnie zrozumieć, co nimi kieruje.
Taki pomysł na trudne rozmowy z wychowankami od roku wykorzystuje kadra naszych Ognisk. Dziś chcemy podzielić się tymi opowieściami z naszymi czytelnikami i słuchaczami.
Ilustracje: Dorota Dunat
Niezwykła podróż
Pewnego razu grupa dzieci bawiła się na łące. Biegały, ganiały się, ścigały, robiły zawody na najdłuższe skoki. Zabawa jednak nie trwała długo, ponieważ po kilkunastu minutach wszyscy zaczęli się kłócić. Czy uda im się znaleźć rozwiązanie i dojść do wspólnego porozumienia?
Autorzy:
Ognisko „Mokotów”: Katarzyna Jabłońska, Marta Gołąb- Majtczak, Klaudia Bełc, Patrycja Smolińska, Marzena Przybysz, Jola Niewiadomska
Premiera wkrótce!
Niezwykła podróż
Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem
W małym mieszkanku był wielki bałagan. W przedpokoju stały porozrzucane buty. Na podłodze leżały czapki i szaliki. Z kąta szczerzył się połamany parasol, a w rogu stał zapomniany worek ze śmieciami, którego nikt nie wyniósł. Czy warto dbać o rzeczy? A jeśli tak, to dlaczego jest to takie ważne?
Autorzy:
Ognisko „Bielany”: Katarzyna Augustyniak, Magdalena Solecka-Opałacz, Anna Węglarska, Małgorzata Walczak, Bogdan Banaś, Robert Przybyła, Alicja Sołtyka-Kamińska
Premiera wkrótce!
Rzeczy, które przemówiły ludzkim głosem
Tylko mój przyjaciel
Nadeszła wiosna, a z wiosną przyroda zbudziła się do życia. Konik polny Józio też się obudził i bardzo chciał się pobawić. Rozejrzał się wokoło, ale nikogo nie było. Pomyślał, że poszuka swojego najlepszego przyjaciela i sprawdzi, czy też już się obudził. W podskokach ruszył do żuka Filutka. Do było dalej? Czy przyjaciele się odnaleźli i jakie były ich dalsze losy?
Autorzy:
Ognisko „Starówka”: Małgorzata Wiśniewska, Adrianna Drzymulska, Łukasz Słomka, Mirosława Radomska, Kamila Prokopczyk, Aleksandra Majcher, Agnieszka Sokołowska, Anna Niewiadomska- Zawiślak, Elżbieta Górska
Premiera wkrótce!
Tylko mój przyjaciel
FabLaBajki
to seria słuchowisk opartych na mniej znanych bajkach z różnych stron świata. Chcemy zaprosić Was w podróż do dalekich krajów, gdzie wspólnie z bohaterami przeżyjecie trzymające w napięciu, barwne przygody.
Pomysł na FabLaBajki powstał w muzycznym FabLabie Pobite Gary i tam został zrealizowany przez Justynę Popiel oraz Antka Sojkę, którzy przeprowadzili nagrania, a także stworzyli muzykę do każdego słuchowiska. Głosów użyczyli pracownicy Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”.
Bajka Japońska – Biały zając z Inaby i Krokodyle
Opis: Baśń Japońska, „Biały zając z Inaby i krokodyle” – opowieść o zającu, który użył podstępu, żeby zrealizować swój plan. Musiał za to ponieść karę, jednak w końcu spotkał dobrego człowieka. A co z tego spotkania wyniknęło? Przekonajcie się sami. Jedno jest pewne – dobre uczynki popłacają. Słuchowisko nagrane za zgodą Wydawnictwa KIRIN, które wydało książkę „Baśnie japońskie”.
Czas trwania: 15:21 min
Produkcja: FabLab Pobite Gary!
FabLaBajki
Bajka Japońska
Posłuchaj!
Bajka Nieniecka – Kruk, ptaszek i lis
Opis: Bajka ludów północy, „Bajka nieniecka o Lisie, ptaszku i kruku” – opowieść o niedobrym lisie, niewinnym ptaszku i przebiegłym kruku. Posłuchajcie jak ptaszkowi i krukowi udało się obronić przez złymi uczynkami lisa. Warto wpierać się w zwalczaniu kłopotów.
Czas trwania: 5:40 min
Produkcja: FabLab Pobite Gary!
FabLaBajki
Bajka Nieniecka
Posluchaj!
Bajka Lankijska – O zagubionym naszyjniku
Opis: Bajka Lankijska, „O zagubionym naszyjniku” – opowieść o zgubie, która połączyła losy kilku zupełnie obcych sobie osób. W obliczu nieszczęścia postanowili sobie pomóc. A kto zabrał naszyjnik? Oto jest zagadka. Posłuchajcie. I pamiętajcie, że uczciwi nie muszą bać się kary.
Dziękujemy Fundacji Edukacji Międzykulturowej za udostępnienie treści bajki. Bajka Lankijska i wiele innych znajdują się na stronie internetowej Fundacji – Fundacja Edukacji Międzykulturowej.
Czas trwania: 8:21 min
Produkcja: FabLab Pobite Gary!
FabLaBajki
Bajka Lankijska
Posluchaj!
Bajka Ezopa – żółw i zając
Opis: Fabuła bajki dotyczy ważnego, nie tylko dla dzieci tematu rywalizacji, wygranej i przegranej. Szybkość zająca czy wytrwałość żółwia? Kto wygra wyścig? Przekonajcie się słuchając kolejnego słuchowiska z serii FabLaBajek.
Czas trwania: 5:05 min
Produkcja: FabLab Pobite Gary!