Pożegnanie Marii Łopatkowej
{youtube}42gz4Fblw-I{/youtube}
W dn. 11 stycznia 2017r. na Powązkach Wojskowych pożegnaliśmy Marię Łopatkową. Pani Łopatkowa była dyrektorem naszej instytucji /wówczas Państwowego Zespołu Ognisk Wychowawczych/ w latach 1974-1983, twórcą nowoczesnej koncepcji działalności Ognisk. Korzystając z aktualnej wiedzy pedagogicznej i psychologicznej nadała nową jakość działalności instytucji, pisząc kolejne wspaniałe karty w jej historii.
Maria Łopatkowa to niezwykła postać nie tylko dla Zespołu Ognisk Wychowawczych, ale także dla całego środowiska aktywistów, działających na rzecz ochrony praw dziecka w naszym kraju. Polska działaczka społeczna, pisarka, pedagog, posłanka na Sejm PRL VI i VII kadencji, senator III kadencji. To z jej inicjatywy powstał Komitet Ochrony Praw Dziecka, działający w latach 1981-1993 w budynku Starej Prochowni. Dzięki jej staraniom utworzono również m.in. Ognisko Rodzin Zastępczych, Pogotowie dla matek z dziećmi, Galerię Sztuki Dzieci i Młodzieży. W 1994r. będąc senatorem, podjęła temat dzieci żebrzących na ulicach. Z jej inicjatywy powstała działająca w ramach Zespołu Ognisk Wychowawczych świetlica „Otwarte drzwi” dla rodzin rumuńskich.
Maria Łopatkowa zainicjowała wiele działań na rzecz dzieci, które dzisiaj uważamy za oczywiste. Były to m.in. kampanie na rzecz: prawa do przebywania rodziców z dziećmi w szpitalach, nie rozdzielania rodzeństw w przypadku adopcji, utworzenia stanowiska pedagoga w każdej szkole, powołania rzecznika praw dziecka.
Twórczyni nurtu „pedagogiki serca”, jako pierwsza tak wyraźnie zwróciła uwagę na znaczenie miłości w życiu człowieka i w procesie wychowawczym.
Była Kawalerem Orderu Uśmiechu oraz członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.