Socjoterapeutycznie na Bielanach

W każdy poniedziałek spotykamy się z grupą dzieci młodszych na zajęciach socjoterapeutycznych z cyklu „Rozwinąć skrzydła”.  Jak to  bywa początki okazały się trudne – i tak też było. Najpierw zbyt mała sala, która uniemożliwiała poprowadzenie zajęć z wykorzystaniem ruchu i zabaw, zwłaszcza przy zwiększającej się liczebności grupy. Ale dzielnie sobie poradziliśmy z tym problemem i zamieniliśmy ją na salę jadalną – znacznie przestronniejszą:)

 

Do współpracy zaprosiliśmy ciocię Żabę, która wolontaryjnie pracuje z nami i współprowadzi zajęcia z ciocią Magdą.

Dzięki zajęciom, które trwają 1,30h uczymy się nowych umiejętności, zdobywamy wiedzę o sobie i innych w grupie. Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na kontrakt, który podpisaliśmy swoimi ksywkami, bądź wybranymi imionami, którymi poslugujemy się na grupie. Ciocie zbierają nasze prace, które otrzymamy znowu na koniec roku- czyli w czerwcu, w indywidualnych teczkach.

 

Zawsze w trakcie zajęć mamy stałe punkty. Zajęcia rozpoczynają się od rundki początkowej i końcowej, a także na koniec zajęć pomagamy ciociom w porządkowaniu sali. Ponieważ było Nam niezwykle trudno wytrwać 1,30h, mamy 15 minutową przerwę w połowie zajęć:). I co bardzo ważne tworzymy społeczność i siedzimy na poduszkach w kole.

 

Dzięki zajęciom uczymy się słuchać, ale również dawać informację bezpośrednio do kolegów i koleżanek – co nie jest łatwe.

Mamy „Skrzynię pomysłów”, w którą wrzucamy pomysły bądź propozycje zabaw, które przeprowadzymy, gdy jest na to czas.

Na grupie obowiązuje system punktowy – i wtedy gdy jesteśmy punktualni na zajęciach zdobywamy dwa plusy. Również oceniana jest aktywność oraz trzymanie się zasad kontraktu. W sumie na zajęciach możemy zdobyć 4 plusy:).

 

Zajęcia socjoterapeutyczne dla niektórych z nas są nowym i ciekawym doświadczeniem. To czas gdy możemy porozmawiać o tym co nas interesuje, zdobyć nowe umiejętności, rozmawiać o tym co czujemy, co nas denerwuje i złości, czego się boimy. Ale przede wszystkim doświadczać i uczyć się od siebie nawzajem.

 

Zawsze z ciekawością czekamy na kolejne zajęcia i to co się będzie działo :).