Warszawskie PWD łączą się!
28 września 2016 roku odbyło się pierwsze ogólnowarszawskie seminarium placówek wsparcia dziennego. Prawie 70 osób związanych z warszawską polityką społeczną i środowiskiem praktyków spotkało się w Starej Prochowni, aby debatować o aktualnej sytuacji PWD oraz o kierunkach rozwoju placówek w przyszłości. Organizatorem wydarzenia było Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”.
Seminarium rozpoczęło się krótkim filmem prezentującym w skrócie, jak wygląda sytuacja placówek wsparcia dziennego w całej Polsce. Gorzka wymowa obrazu – zmniejszająca się rok rocznie liczba PWD oraz skomplikowane warunki prawne, organizacyjne i finansowe, w jakich funkcjonują – stała się przyczynkiem do dalszej debaty o przyszłości PWD w stolicy. Pierwsza część spotkania koncentrowała się przede wszystkim na polityce społecznej i jej implikacjach dla wszystkich placówek prowadzonych w Warszawie. Po przerwie reprezentanci organizacji pozarządowych mówili o modelach, metodach pracy i narzędziach ewaluacyjnych wykorzystywanych w codziennych działaniach w PWD na rzecz beneficjentów.
Seminarium cz. I
Cykl prelekcji rozpoczął Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Tomasz Pactwa, który przedstawił publiczności najważniejsze statystyki dotyczące warszawskich PWD z lat 2012-2016, działania miejskie podjęte na rzecz podnoszenia standardów pracy oraz strategię Miasta na najbliższy czas – wdrożenie bazy monitorującej jako ogólnomiejskiego narzędzia ewaluacji rezultatów oddziaływań pomocowych, standaryzację i profesjonalizację NGO m.in. poprzez ujednolicenie dzielnicowych taryfikatorów oraz zapowiedź nowych zadań miejskiej jednostki CWR RW jako zaplecza merytorycznego dla PWD.
W kolejnych mowach pracownicy CWR RW z Dyrektorem Jarosławem Adamczukiem na czele zaprezentowali bezpłatną ofertę miejską dla wszystkich placówek – uruchamiany od października 2016 roku program lojalnościowy Miasto Korzyści, umożliwiający organizacjom dostęp do bezpłatnych szkoleń, usług i zasobów, studio telewizyjne przy Starej 4 i kanał Youtube Młodzieżowa.tv dostępne dla osób z wszystkich grup wiekowych, chcących realizować własne projekty filmowe oraz kwartalnik warszawskich PWD O! Inspirujemy Wspieramy Motywujemy.
Seminarium cz. II
Po przerwie Przewodnicząca KDS ds. LSW Aleksandra Smolińska poruszyła temat funkcjonowania PWD w ramach lokalnych systemów wsparcia, mówiąc o specyfice i roli świetlic, a także problemach natury organizacyjnej i finansowej, z którymi borykają się na co dzień. Następnie Emilia Grabowska i Sebastian Trzeciak ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy QZmianom zaprezentowali zebranym funkcje i możliwości bazy monitorującej, a Tomasz Szczepański z Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej przedstawił pilotażowy projekt asysty rodzinnej na Pradze-Północ, realizowany we współpracy z OPS. Wystąpienia zakończyły się prezentacją Piotra Fuchsa, ewaluatora, który na zlecenie BPiPS prowadzi analizę stopnia, w jakim PWD spełniają przyjęte w 2013 roku standardy pracy. Po jego wystąpieniu spotkanie przeniosło się do podziemi Starej Prochowni, gdzie odbyła się nieformalna integracja przy poczęstunku.
Ciąg dalszy nastąpi
Unikatowa na skalę ogólnopolską idea organizowania seminariów dla środowiska PWD będzie kontynuowana. Miastu zależy na tym, aby odbywające się co kilka miesięcy seminaria w gronie wszystkich stołecznych Placówek Wsparcia Dziennego, na stałe zagościły we wspólnym kalendarzu. Celem tych spotkań będzie wymiana myśli, informacji, dobrych praktyk i doświadczeń pomiędzy specjalistami pracującymi w formule placówki wsparcia dziennego, a także prezentacja najnowszych rozwiązań i strategii miejskich dotyczących PWD. Seminaria będą miały charakter interaktywny, z możliwością uczestniczenia w dyskusjach, panelach, a także sesjach roboczych i warsztatowych.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim Reprezentantom PWD za przybycie, Prelegentom za ich wkład w przygotowanie programu seminarium, a Stołecznemu Centrum Edukacji Kulturalnej za użyczenie przestrzeni.
Agenda I seminarium dla warszawskich Placówek Wsparcia Dziennego, 28 września 2016 11.00-15.00 w Starej Prochowni
11.00-11.05 Placówki wsparcia dziennego w Polsce z lotu ptaka – film Młodzieżowa.tv
11.05-11.20 Otwarcie seminarium (Tomasz Pactwa, Biuro Pomocy i Projektów Społecznych)
11.20-11.50 Miasto Korzyści dla placówek wsparcia dziennego (Jarosław Adamczuk, Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”)
11.50-12.20 Nowoczesne media dla placówek wsparcia dziennego: TV Młodzieżowa i O! (Paweł Szczutowski, Agata Koczowska, Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”)
12.20-12.40 PRZERWA KAWOWA
12.40-13.10 Placówka wsparcia dziennego w Lokalnym Systemie Wsparcia (Aleksandra Smolińska, Komisja Dialogu Społecznego ds. Lokalnych Systemów Wsparcia)
13.10 – 13.40 Baza Monitorująca – ewaluacja projektów społecznych w placówce wsparcia dziennego (Emilia Grabowska, Sebastian Trzeciak, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy QZmianom)
13.40-14.00 Asysta rodzinna w placówce wsparcia dziennego – dobre praktyki z Pragi-Północ (Tomasz Szczepański, Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej)
14.00-14.30 Ewaluacja standardów placówek wsparcia dziennego (Piotr Fuchs, ewaluator)
Po 14.30 POCZĘSTUNEK – zimne przekąski i napoje (Galeria w podziemiach Starej Prochowni)
{youtube}hhF7x2YcCIA{/youtube}
Prezentacje prelegentów