Depresja III wieku – jak wspierać bliskich seniorów zmagających się z depresją
Powszechnie uważa się, że obniżony nastrój, wycofanie, rezygnacja i utrata zainteresowań są naturalną cechą starości. Nie dziwią nas skargi seniorów na ból, problemy ze snem, brak apetytu, zmęczenie, problemy z pamięcią. Ze smutkiem i współczuciem słuchamy tych skarg , doświadczając czasem poczucia bezradności – bo cóż poradzić na starość? Tymczasem skargi te i przypadłości są często oznaką rozwijającej się depresji.
Według oficjalnych danych policji w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba samobójstw wśród seniorów wzrosła o 50 procent.
Zapraszamy do lektury artykułu psychoterapeutki SPR Wawer – Marii Jarco – Działak, z którego dowiesz się m.in. jakie objawy są wspólne dla depresji i chorób oraz co zrobić, by wesprzeć osoby będące w jesieni życia,
Depresja III wieku – jak wspierać bliskich seniorów zmagających się z depresją
Być dzieckiem starzejących się rodziców
Starzenie wiąże się ze stopniową utratą sprawności i pogorszeniem stanu zdrowia, czasem również z pogorszeniem funkcji poznawczych czy pojawieniem się zespołów otępiennych (demencji). W literaturze, prasie i mediach coraz więcej mówi się o procesie adaptacji osób starzejących się do starości, mniej natomiast o tym, jak z procesem starzenia się rodziców radzą sobie ich dzieci. Tymczasem, doświadczenie starzenia się rodziców i proces godzenia się z tym faktem jest udziałem niemal każdego człowieka w średnim wieku (czyli mniej więcej między 40 a 60-65 rokiem życia) i warunkiem jego pomyślnego rozwoju.
- Co w związku z tym zauważamy?
- Czego się obawiamy?
- Co musimy utracić?
- Z czego możemy czerpać?
Zapraszamy do lektury artykułu psychoterapeutki SPR Wawer – Marii Jarco-Działak.
Wesołe jest życie staruszka?
Według sjp.pl szczęście to m.in. uczucie zadowolenia, radości; to wszystko, co wywołuje ten stan. Kiedy naukowcy przeprowadzili rozmowy z 91 niemieckimi stulatkami, okazało się, że choć zdecydowana większość (ponad 80%) potrzebowała stałej opieki pielęgniarskiej, ponad 70% zadeklarowało, że przez większość czasu czują się szczęśliwi.
- Jakie wyzwania są związane okresem starości?
- Co może wpływać na poczucie szczęścia u seniorów?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem psychoterapeutki SPR Wawer – Agnieszki Szymańskiej.
Być seniorem w czasie epidemii…
Ostatnie dni, a nawet już tygodnie, to czas nowych wyzwań dla wszystkich: dzieci i młodzieży, dorosłych oraz starszych. Jednym ciężko mieszkać i pracować w dużej grupie, innym coraz bardziej we znaki daje się samotność, gdy w domu nie ma nikogo do kogo można by się odezwać…
Parę słów poświęcę dziś osobom będącym w grupie ryzyka – które w przypadku zakażenia się koronawirusem mogą chorobę przechodzić bardzo poważnie i są bardziej od innych narażone na śmierć. Mam tu na myśli tzw. seniorów – czyli osoby powyżej 60/65 roku życia, które często cierpią na choroby przewlekłe. Wspomniane podwyższone ryzyko tyczy się nie tylko zdrowia fizycznego, ale także kondycji psychicznej. Jak będzie? To zależy od nas wszystkich.
Jak sobie pomóc jeśli jestem w tej grupie? Jak mogę wspierać seniorów w otoczeniu – babcię/dziadka, mamę/tatę, a może samotną ciocię/wujka lub sąsiada?
Zapraszamy do lektury artykułu Marii Kurek – psychoterapeutki ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer.